Ulga na robotyzację – odlicz 50 proc. kosztów zakupu wózków AGV

Ulga na robotyzację – odlicz 50 proc. kosztów zakupu wózków AGV

Ulga podatkowa na robotyzacje obejmie sprzęt, oprogramowanie i szkolenia. Mimo, że ulga nie została jeszcze wprowadzona to jej konstrukcja zakłada możliwość stosowania jej wstecz od 1 stycznia 2020 r.

 

Rząd liczy, że nowa ulga na robotyzację zachęci biznes to wykorzystania w produkcji przemysłowej większej ilości robotów. Powinno to przełożyć się na zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów. Nad ulgą pracują Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów, jeśli zostanie one wprowadzona to będzie można ją stosować tak jakby obowiązywała od 1 stycznia 2021 r.

Ulga na robotyzację – co można odliczyć

 • Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację obejmie:
 • zakup lub leasing nowych robotów i kobotów,
 • zakup oprogramowania,
 • zakup osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
 • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
 • szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

 

Według wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ulga przyniesie znaczące korzyści

– Chcemy zwiększenia poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Przyczyni się to do jej modernizacji i polepszenia jakości oraz elastyczności produkcji oraz komfortu pracy. Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów, podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową. Robotyzacja to dziedzina, w której nasz kraj ma jeszcze wiele do nadrobienia. Nie tylko w porównaniu np. z Koreą Południową czy z Niemcami, ale też z Węgrami, Czechami czy Słowacją. W 2018 r. – na 10 tys. osób pracujących w przemyśle – w Niemczech przypadało ich 338, na Słowacji – 165, w Czechach – 135, na Węgrzech – 84, a w Polsce tylko 42.

Ulga na robotyzację ma być częścią większego systemu promującego innowacje w biznesie. W jego skład wejdą:

 • ulga badawczo-rozwojowa, wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem,
 • ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji
 • ulga na inwestycję w aplikację robotyczną, zawierającą robota i wszystkie elementy, dzięki którym może on pracować i co równie ważne, współpracować z ludźmi i innymi maszynami
 • IP-Box, zmniejszający obciążenie na etapie komercjalizacji, czyli sprzedaży produktów .

O tym, że ulga podatkowa na robotyzację jest potrzebna przekonuje Bogumił Zięba, CEO Inovatica AGV – Wiele firm jest już gotowych na automatyzację procesów produkcji i transportu wewnętrznego, ale czekało na dodatkowy impuls. Ulga ma szansę właśnie tak zadziałać. Z niezależnych badań wiemy, że aż 70 proc. firm planuje w tym roku zakup wózków widłowych. Dzięki uldze łatwiej będzie im zdecydować się na autonomiczne wózki widłowe i rozwijać flotę pojazdów agv.

Ulga na robotyzację – kto może skorzystać

 • Odliczenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
 • Ulga ma być dla wszystkich firm, bez znaczenia na wielkość lub branżę.
 • Ulga obejmie płatników PIT i CIT.
 • Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).
 • Ulga będzie obowiązywać przez pięć lat – do końca 2025 roku.

Podsumowując ulga na robotyzację pozwala odliczyć dodatkowe 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Od podstawy opodatkowania odlicza się 50 proc. kosztów więcej niż poniesiony realny wydatek.

Liczba robotów w Polsce

Według Ministerstwa Rozwoju do 2030 roku w Polsce ubędzie 2 miliony pracowników. Roboty będą stopniowo zastępować ciężką, monotonną, wykonywaną w trudnych i często szkodliwych warunkach ludzką pracę. Rząd szacuje, że łączne koszty ulgi na robotyzację zamkną się w kwocie 1,1 miliarda zł w ciągu pięciu lat.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że aktualna liczba robotów w Polsce to 13,6 tys. sztuk (stan na koniec 2018 roku).

Jak chronić dziecko w sieci?

Jak chronić dziecko w sieci?

Bezpieczeństwo w internecie to coraz większe wyzwanie. Dla rodziców fakt, że dzieci w sieci spędzają po kilka godzin dzienne to nic nowego. Problem pojawia się gdy nie wiemy jakie są zagrożenia w internecie i jak ograniczyć czas spędzany w sieci.

Skalę problemu doskonale ilustrują badania sprzed 10 lat zestawiane z aktualnymi wynikami. Gdy badano bezpieczeństwo dzieci w sieci ponad 10 lat temu większość nastolatków spędzała online  od 20 godzin (chłopcy) do 29 godzin (dziewczynki). W miesiącu była to więc niecała godzinna dziennie i budziło to spore zaniepokojenie. Dziś nastolatki spędzają w sieci średnio 4 godziny. Każdego dnia.

 

Wiele organizacji i stowarzyszeń stara się zapobiegać zagrożeniom związanym z beztroskim korzystaniem z internetu. Do tego grona dołącza Inovatica, z projektem skierowanym do uczniów szkół podstawowych. Pierwsze zajęcia w jednej z warszawskich szkół poprowadził Bogumił Zięba, CEO Inovatica:

 

– Na co dzień tworzymy zaawansowane rozwiązania online, a jednocześnie obserwujemy jak wiele miejsca w sieci zajmują treści niebezpieczne. Ilość zagrożeń jest bywa przytłaczająca od mowy nienawiści, przez próby wyłudzania danych osobowych, pornografię czy oszustwa finansowe. W pojedynkę nikt sobie z tym nie poradzi. Dlatego stawiamy na współpracę: szkoła, rodzice i dzieci. Podczas lekcji pokazujemy dzieci na co trzeba uważać, gdzie są granice bezpieczeństwa, kiedy trzeba zaalarmować mamę, tatę lub nauczyciela.

Bezpieczeństwo w sieci, Inovatica

Dzięki temu, że zajęcia prowadzone przez osoby na dzień zajmujące się oprogramowaniem i aplikacjami ich wiarygodność znacząco wzrasta. Podczas lekcji nastolatki dowiadują się jak powstają i do kogo są adresowane treści w internecie, jak działa system oznaczania odpowiedniego wieku oraz czym są dane osobowe. W programie znalazły się również informacje na temat:

 • Informacje jak ograniczać swoje zaufanie do treści online
 • Jak radzić sobie z hejtem
 • Jak dbać o swoje cyberbezpieczeństwo
 • Jak unikać wyłudzania pieniędzy
 • Jak odpowiednio dbać o oczy i higienę korzystania  z telefonu

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej prezentacji, która może posłużyć za gotowy scenariusz zajęć:

Prezentacja bezpieczna siec_general

Bezpieczna sieć Inovatica

Wdrożenie Autonomicznych Wózków Widłowych wykorzystujących technologię 5G w zakładzie przemysłowym

Wdrożenie Autonomicznych Wózków Widłowych wykorzystujących technologię 5G w zakładzie przemysłowym

 

Celem projektu jest przetestowanie i rozwinięcie oprogramowania (wraz z warstwą komunikacyjną) dla autonomicznego wózka widłowego wykorzystującego łączność 5G, tak by uzyskać produkt gotowy do komercjalizacji. Końcowym efektem projektu będzie wdrożenie autonomicznego wózka widłowego w zakładzie przemysłowym wykorzystującego sieć 5G.

 

Celem procesu akceleracji będzie wdrożenie oprogramowania wydawania zleceń i zdalnego systemu bezpieczeństwa autonomicznych wózków widłowych, wykorzystującego technologię 5G, w realnym procesie produkcyjnym jednego z partnerów projektu. Wdrożenie to będzie stanowiło  sprawdzenie technologii w warunkach rzeczywistych na IX poziomie gotowości technologicznej (IX TRL)
i uzyskanie ostatecznej formy rozwoju tej technologii.

 

Technologia 5G zapewnia szybką i niezawodną komunikację o dużej przepustowości, dzięki której możliwa jest komunikacja sieciowa wózków z serwerami zarządzającymi zleceniami pracy dla wózków, zdalnym systemem bezpieczeństwa czy też systemem monitoringu.

 

Realizacja projektu trwa od 15.02.2021r. do 30.09.2021r.

 

Projekt realizowany jest wspólnie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. w ramach programu S5- Akcelerator Technologii 5G finansowanego z Osi priorytetowej II: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, działanie II.1. Otoczenie biznesu, Poddziałanie II. 1. 2: Profesjonalizacja usług biznesowych.

 

 

 

 

 

 

 

Efektywny serwis www dla administracji publicznej: GITD (case study)

Efektywny serwis www dla administracji publicznej: GITD (case study)

Pandemia covid-19 sprawiła, że zapotrzebowanie na elektroniczny kontakt z administracją publiczną gwałtownie wzrosło. Błyskawicznie wzrosło również zainteresowanie aktualnymi przepisami i regulacjami dla wybranych branż. Tym bardziej ciekawiło nas jak poradzi sobie zrealizowany przez Inovatica, jeszcze przed pandemią, serwis www dla GITD (Generalnego Inspektora Transportu Drogowego).

Serwis www dla GITD od Inovatica

Efekty współpracy okiem klienta

Nasz poprzedni serwis był już dość archaiczny, przez co był nieczytelny dla użytkowników. Zdarzało się, że otrzymywaliśmy telefony z pytaniami o informacje, które były na stronie, ale przez brak przejrzystości serwisu użytkownicy mieli problemy z ich znalezieniem – wspomina Agnieszka Mąkosa, (główny specjalista ds. komunikacji GITD). – Nowy serwis i jego funkcjonalności poprawiły naszą komunikację z użytkownikami, w tym w szczególności kierowcami i przewoźnikami. Najważniejsze, z naszego punktu widzenia, zmiany na lepsze to:

 • Wzrost liczby użytkowników.

Jesteśmy coraz bardziej aktywni w social media. Teraz mamy serwis, do którego warto kierować ruch. Łatwiej nam również angażować użytkowników przez publikowanie dodatkowych materiałów edukacyjnych. Zauważyliśmy, że poprawił się również komfort przeglądania strony na urządzeniach mobilnych.

 • Wygoda zarządzania serwisem.

Administratorzy serwisu zyskali nowe możliwości. Łatwiej jest udostępniać zdjęcia oraz filmy lub wyróżniać kluczowe informacje za pomocą dedykowanej belki lub boxa na stronie.

 • Szybki czas reakcji.

Pozytywnym wyróżnikiem jest szybkość obsługi. Zespół Inovatica błyskawicznie wspiera nas w publikowaniu treści np. dot. COVID-19. Mamy także zapewnione stabilne utrzymanie serwisu oraz profesjonalne tłumaczenia treści na język angielski.

Kontekst i cel wdrożenia

Główny Inspektorat Transportu Drogowego to organ administracji rządowej dbający o przestrzeganie przepisów i bezpieczeństwo w szeroko rozumianym transporcie drogowym. Instytucja została powołana w 2001 r. w trakcie przygotowań Polski do wejścia do Unii Europejskiej.

Serwis www dla GITD od Inovatica

Odbiorcami serwisów GITD są przede wszystkim przedsiębiorcy transportowi i kierowcy, dla których jest to często podstawowe źródło wiedzy. Zapotrzebowanie na informacje rośnie w okresach niepewności i zmian np. podczas epidemii COVID-19.

Zakres prac Inovatica dla GITD w trakcie wdrożenia nowego serwisu internetowego to:

 • przygotowanie przyjaznej architektury informacji;
 • wygląd serwisu zgodny z dobrymi praktykami UX, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kierowców przeglądających serwis na smartphonach;
 • gotowość błyskawicznego wprowadzania zmian w serwisie;
 • przygotowanie profesjonalnej wersji anglojęzycznej;
 • spełnienie wymogów formalnych takich jak użycie narzędzia open source czy przystosowanie serwisu do wymogów WCAG 2.0

Realizacja przez zespół Inovatica

Uwzględniając specyfikację określoną w zamówieniu postawiliśmy na rozwiązanie open source. Strona GITD powstała w oparciu o CMS TYPO3. Nasze prace można podzielić na kilka etapów:

 • analiza przedwdrożeniowa;
 • projekt graficzny i funkcjonalny;
 • programowanie;
 • migracja danych;
 • utrzymanie & hosting;

Podczas wstępnych prac przeanalizowano dokładnie architekturę informacyjną serwisu i przygotowano warstwę wizualną tak, by była w pełni funkcjonalna na ekranach smartphonów. W chwili publikacji w GooglePageInsights osiągała wyniki 90+ na desktop i mobile. Ważnym elementem było również przygotowanie newslettera. Zlecenie uzupełniały wymogi znane z serwisów administracji publicznej czyli przygotowanie BIP oraz zapewnienie dostępności strony zgodnej z WCAG 2.0. Aktualnie strona jest przez nas hostowana, a klient korzysta z puli godzin na prace rozwojowe i opieki serwisowej.

Nie tylko dla kierowców i przewoźników

Serwis www dla GITD od InovaticaAdministrujący serwisem chętnie korzystają z nowych możliwości, wdrażają nowe rozwiązania przeznaczone nie tylko dla kierowców czy przedsiębiorców, ale też dla młodszych użytkowników. Przykładem jest wydzielona sekcja serwisu zawierająca gry i zabawy dla dzieci, które jednocześnie uczą zasad bezpieczeństwa. „Bezpieczna szkoła krokodylka Tirka” to część serwisu, w której „rządzą” dzieciaki. Zachęcamy by ją odwiedzić zwłaszcza podczas kwarantanny. Najmłodsi znajdą tu edukacyjne filmiki, komiksy, krzyżówki, rebusy i zagadki. Kto je rozwiąże, może pobrać okolicznościowy dyplom.

Podsumowanie

Serwis został oddany w terminie zgodnie z uzgodnioną specyfikacją. Rosnąca liczby użytkowników potwierdza, że pozwala on skutecznie realizować politykę informacyjną GITD.

Zadbaliśmy również o to by nowa strona była odporna na gwałtowne zmiany w natężeniu ruchu. W okresie np. zmian przepisów dotyczących transportu drogowego się podczas epidemii COVID-19, serwis GITD notował z dnia na dzień ponad 1000% wzrosty w ilości użytkowników. Zachował jednak przy tym swoją pełną funkcjonalność.

Śledź profil Inovatica na LinkedIn aby mieć dostęp do podobnych treści.